Nytt priskoncept i färjetrafiken
Från och med den 1 januari 2009 går vi in i en ny avtalsperiod i Gotlandstrafiken. Som en anpassning till det nya avtalet inför vi ett helt nytt priskoncept. Det nya konceptet bygger i högre grad på tillgång och efterfrågan. Andra ord som kännetecknar det nya konceptet är valfrihet och flexibilitet – du som resenär får stor möjlighet att själv påverka både ditt pris och din flexibilitet.
Boka tidigt – res billigare
I det nya priskonceptet varierar priserna beroende på hur attraktiv avgången är. På avgångar med låg beläggning är det möjligt att boka till lägre priser än idag och på avgångar med hög beläggning kan priserna bli högre än idag. Gemensamt för alla avgångar är att priserna stiger i takt med antalet bokningar som görs på avgången. Enkelt uttryckt – ju tidigare du bokar desto billigare blir biljetten!
Oljepriserna kan påverka priserna
Biljettpriserna i Gotlandstrafiken kan komma att ändras under året om oljepriserna går upp eller ned.
Minipris, Flexi och Flexiplus
Nästa år inför vi tre olika biljettalternativ.När du har valt rutt och avgångstid väljer du hur flexibel du vill att din biljett ska vara. Miniprisbiljetten är ej ombokningsbar eller återbetalningsbar, Flexibiljetten är ombokningsbar och Flexiplusbiljetten är både ombokningsbar och återbetalningsbar. På Flexi- och Flexiplusbiljetter tillkommer en procentuell avgift på resans värde i samband med bokningen. Du har möjlighet att kombinera olika biljettalternativ på din bokning, till exempel Minipris på utresan och Flexi på returresan. Flexi- och Flexiplusbiljetter betalas 28 dagar före avresa, vid bokning senare än 28 dagar före avresa betalas de omgående. Miniprisbiljetter betalas alltid omgående.
Nya åldersgränser för barn- och
ungdomsrabatter
I samband med det nya priskonceptet inför vi också nya åldersgränser för barn- och ungdomsrabatterna. En nyhet är att ungdomsrabatten gäller ända tills du fyller 26 år!
Högre rabatt när du bokar på webben
Vi höjer rabatten till fem procent för dig som bokar din resa på www.destinationgotland.se!
Gotlänningar reser till fasta priser
Du som gotlänning kommer att resa till fasta rabatterade priser i respektive komfortalternativ, oavsett hur attraktiv avgången är och oavsett hur tidigt eller sent du bokar din resa. Även gotlänningarnas priser kan komma att variera under året på grund av att oljepriserna går upp eller ned.
En nyhet för dig som gotlänning är att du nu kan få rabatt på det fasta Gotlandspriset. Till exempel får du som är pensionär och folkbokförd på Gotland pensionärsrabatt på Gotlandspriset. Detta gäller även våra barn-, ungdoms- och studentrabatter.
Turlista och bokning 2009
Måndagen den 10 november öppnar vi perioden januari-mars för
bokning.
Bokningen för resten av året kommer att
öppna i januari 2009.
Resor vid årsskiftet
Övergången till det nya priskonceptet innebär att det inte kommer att vara möjligt att boka tur- och returresor över årsskiftet på samma bokning. Vi måste be våra resenärer att boka två enkelresor, en i det gamla bokningssystemet och en i det nya bokningssystemet. Vi hoppas att du som resenär har överseende med det merarbete som detta orsakar.